Simony Pre-Pitch – The ideas of this semester were introduced

Projects of this semester were introduced at Pre-Pitch event 6 pm 5th March, 2018 in Reggeli (Pécs, Király str. 23-25.) which was organized by Simonyi BEDC and sponsored by Hiventures. At the beginning of the event, Zsolt Bedő – director of Simonyi BEDC – gave certificate for those students who fulfilled the Simonyi Incubation Program in the previous semester. After that started the Pre-Pitch, where the idea owners presented their ideas in 2 minutes and received a feedback and advices from the jury in 7 minutes for instance how should improve the project to be more successful at Final Pitch event and get a venture capital from Hiventures as the Moment in fall.

The jury consisted of 3 experts:

• Éva Kovács - University of Pécs, Faculty of Engineering and Information Technology
  • Gergő Török - MarketingSoul
  • Tamás Hoffmann - Lafarge

The presented projects was the following:

• HangSzóró - Balázs Dömény
  • Innováció az edzéstervezésben - Dávid Bodó
  • Smart-App - Sándor Kovács, Nikoletta Takács
  • MƟDƟart - Mátév Komjáthy, Klarissza Médea Szabó
  • Anytime - Örs Hajdú
  • The Know Chain - Tamás Lajos Elekes
  • Számítógépes ellenanyag meghatározás - Kinga Molnár
  • E sport verseny szervezés Magyarországon - Márton Mészáros
  • Internetes platform művészeti alkotások eladására és cserélésére - Gergely Csillag
  • Pécs Points Project - Márk Nemes
  • Better Together - Mátyás Jillek

Teams are working on the projects through this semester and they will present the improved projects at the Final Pitch event 7th May, 2018. Come and see how the projects will be improved!